Odbor strategických činností
Odbor strategických činností zabezpečuje úlohy a operácie v oblasti územného plánovania a životného prostredia a vykonáva odborné práce a analýzy v oblasti stratégie a programov regionálneho rozvoja:
- obstaráva územnoplánovacie podklady a územnoplánovacie dokumentácie regiónu ako základné plánovacie dokumenty zaoberajúce sa všetkými aspektami prostredia,
- spolupracuje s orgánmi štátnej správy, samosprávami a ostatnými relevantnými inštitúciami pri zabezpečovaní aktivít v oblasti územného plánovania a prípravy strategických, plánovacích a koncepčných dokumentov,
- podieľa sa na tvorbe a ochrane životného prostredia a zabezpečuje zhromažďovanie, uchovávanie a šírenie informácií o životnom prostredí,
- zabezpečuje vypracovanie, koordináciu a implementáciu programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja kraja, jeho monitorovanie a vyhodnocovanie jeho plnenia,
- vypracováva koncepcie a stratégie rozvoja vyššieho územného celku vrátane tvorby dokumentov Výboru regiónov EÚ vykonávaných na úrovni vyššieho územného celku,
- podporuje a rozvíja cezhraničnú a medziregionálnu spoluprácu s Európskymi zoskupeniami územnej spolupráce a v rámci Programu spolupráce INTERREG Maďarsko – Slovenská republika,
- spracováva analýzy sociálnoekonomických kontextov pre nastavenie systému efektívneho strategického riadenia regionálneho rozvoja, definuje problémy a navrhuje riešenia organizácie integrovaného manažmentu územného a regionálneho rozvoja,
- riadi implementáciu projektov financovaných s podporou externých zdrojov v súvislosti s ich prípravou, realizáciou a zúčtovaním,
- rieši projektové riadenie participatívnych procesov, ich hodnotenie a spracovávanie návrhov optimalizácie existujúcich participatívnych procesov tvorby verejných politík.
Nitriansky samosprávny kraj sa zapojil do projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia. Projekt sa zameriava na implementáciu konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia a taktiež podporuje vzdelávacie, komunikačné a monitorovacie aktivity zapojených partnerov v oblasti kvality a ochrany ovzdušia a efektívne riadenie vytvorením národnej siete manažérov kvality ovzdušia.
Hlavným zámerom projektu je podpora efektívneho riadenia kvality ovzdušia s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť vystavenie obyvateľstva škodlivým vplyvom látok znečisťujúcich ovzdušie.
Orgán územného plánovania ako dotknutý orgán územnej samosprávy vydáva do 31. marca 2025 na základe žiadosti stavebníka záväzné stanovisko. Orgán územného plánovania posudzuje žiadosť o záväzné stanovisko z hľadiska súladu navrhovanej stavby so záväznou časťou príslušnej územnoplánovacej dokumentácie. Ak zo záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie nevyplývajú požiadavky na priestorové usporiadanie územia, záväzné stanovisko možno vydať aj na základe súladu navrhovanej stavby so všeobecnými požiadavkami na priestorové usporiadanie územia.
Cieľom projektu bolo modernizovať výučbu v strojárskych predmetoch: technické kreslenie, strojárska technológia, strojníctvo, technická mechanika, výpočtová technika, technológia, grafické systémy, laboratórne cvičenia a programovanie CNC strojov, odborný výcvik.
Cieľom projektu bolo obstaranie odborných pracovísk pre praktické vyučovanie, odborný výcvik a odbornú prax SOŠ drevárskej – COVP pre spracúvanie dreva a s tým súvisiace stavebné úpravy.
Hlavným cieľom projektu bolo modernizovať materiálno-technické vybavenie odborných učební a laboratórií a tak posilniť systém poskytovaného odborného vzdelávania a prípravy školy s dôrazom na reálne očakávania a potreby trhu práce a tým zvýšiť počet žiakov školy na odbornom vzdelávaní.
Projekt pozostával z jednej aktivity Obstaranie a modernizácia materiálno - technického vybavenia odborných pracovísk. V rámci tejto aktivity bolo obstarané vybavenie pre dielňu autoopravár - mechamik, dielňu pre geometriu, diagnostickú dielňu, auto-opravár, elektrikár, autoopravár karosár a pre odborné učebne. Okrem vybavenia sa urobila rekonštrukcia horeuvedených dielní a učební, ktoré ale boli financovane zo zdrojov NSK.
Hlavným cieľom projektu je zabezpečovanie odborného vzdelávania a prípravy v rámci formálneho vzdelávania a poskytovanie vzdelávacích aktivít v rámci neformálneho celoživotného vzdelávania. Tento cieľ bol naplnený nákupom materiálno-technického vybavenia odborných učební a dielní.
Hlavným cieľom projektu je zvýšenie kvality praktického vyučovania obstaraním a modernizáciou materiálno-technického vybavenia učební a stavebnými úpravami učební potrebnými pre osadenie technologických zariadení.
Hodnotiaca komisia pre hodnotenie a schválenie žiadostí o poskytnutie dotácií v rámci dotačného programu Všeobecný rozvoj územia NSK v súlade so Všeobecne záväzným nariadením Nitrianskeho samosprávneho kraja č. 9/2023 o poskytovaní dotácií z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja schválila výšky dotácií pre oprávnených žiadateľov.
Ukrajina spustila štátny digitálny ekosystém obnovy pre zodpovedné riadenie (DREAM), predstavujúci transparentnú elektronickú platformu určenú na koordináciu všetkých fáz implementácie projektov zameraných na rekonštrukciu a obnovu Ukrajiny. Táto platforma má zabezpečiť ich transparentnú a účinnú implementáciu na národnej, regionálnej i lokálnej úrovni.